Adres
85-011 Bydgoszcz, ul. Śniadeckich 21
Adres
Numer sekretariatu
Numer ds. rekrutacji
Wypełnij formularz
Główna Analiza rynku pracy w Polsce w 2023 r. — prognoza na 2024 r.
Dziękujemy
Sprawdzimy Twoją wiadomość i skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Cieszymy się, że nas wybrałeś.
Czekam na wiadomości

Analiza rynku pracy w Polsce w 2023 r. — prognoza na 2024 r.

Polski Instytut Ekonomiczny dostarcza raporty, analizy i rekomendacje dla kluczowych obszarów polskiej gospodarki i życia publicznego. 

W naszym artykule przybliżymy czytelnikom ocenę ekspertów polskiego rynku pracy w 2023 roku oraz prognozę na 2024 rok. Podpowiemy również, obywatele których krajów aktywnie otwierają swoje biznesy w Polsce i są chętni do pracy w polskich firmach.

Rynek pracy w Polsce — 2023-2024.

  • Rynek pracy pozostaje stabilny pomimo spadku aktywności gospodarczej. 
  • W maju stopa bezrobocia rejestrowanego w kraju wyniosła 2,7% (według Eurostatu). Jest to drugi najniższy wskaźnik w UE po Czechach.
  • Spowolnienie gospodarcze prowadzi do spadku popytu na pracę. Według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym kwartale było 114 900 wolnych miejsc pracy. W drugim kwartale było 94 800 ofert pracy.
  • Zapotrzebowanie na siłę roboczą zmniejszyło się w prawie wszystkich sektorach. Największy spadek zapotrzebowania na pracowników wystąpił w firmach z sektora ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) — o 49% oraz transportu — o 34,7%. Pomimo znacznego spadku, firmy z sektorów ICT i budowlanego nadal są najbardziej skłonne do zwiększania zatrudnienia.
  • Odnotowano wyraźną poprawę sytuacji na rynku pracy w firmach budowlanych. W tym sektorze badania dotyczące oczekiwanego poziomu zatrudnienia od trzech kwartałów systematycznie rosną.
  • Według prognoz Polskiego Instytutu Ekonomicznego stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2023 r. wyniesie 5,5 proc. Ożywienie aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach ponownie doprowadzi do wzrostu popytu na pracowników. Oznacza to, że Polska nie doświadczy oczekiwanego wcześniej wzrostu bezrobocia. Stopa bezrobocia w 2024 r. będzie taka sama jak w 2023 r.
  • W Ⅳ kwartale 2023 r. wzrost płac wyprzedzi inflację. W styczniu 2024 roku płaca minimalna wzrośnie o 22% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. 

Prawie 10% ludności kraju stanowią Ukraińcy

Ilu obcokrajowców i z jakich krajów pracuje w Polsce? Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: na koniec pierwszego kwartału 2023 r. 1,15 mln cudzoziemców posiadało ubezpieczenie zdrowotne w kraju, z czego prawie 80% stanowili Ukraińcy. 

Jeszcze kilka lat temu Ukraińcy chętnie przyjeżdżali do Polski do pracy. Niektórzy z nich zostawali w kraju na dłużej lub przeprowadzali się na stałe. Wielu Ukraińców otwierało tu własne biznesy. Teraz sytuacja się zmieniła. Wynika to między innymi z wojny na Ukrainie. 

Według badań Centrum Strategii Gospodarczej w okresie kwiecień-maj 2023 r. Niemcy zajęły pierwsze miejsce pod względem liczby ukraińskich migrantów. Według stanu na maj 2023 r. w tym kraju przebywało około 1,1 mln Ukraińców, w Polsce — 990 000.

Polska od dawna przyjmuje pracowników z Ukrainy. Teraz ważnym zadaniem jest zatrzymanie ich tutaj.

Na przykład w 2022 roku w branży budowlanej w Polsce pracowało około 500 000 cudzoziemców, z czego 75% stanowili obywatele Ukrainy. Po 24 lutego 2022 r. liczba Ukraińców w tym sektorze spadła o prawie 30%. (dane Głównego Urzędu Statystycznego).

W ciągu półtora roku samozatrudnienie w Polsce zarejestrowało 12 tys. Białorusinów

Eksperci PEI zauważają, że drugą co do wielkości grupą cudzoziemców po Ukraińcach, którzy otworzyli własny biznes w Polsce od stycznia 2022 r. do lipca 2023 r., są obywatele Białorusi. Stanowią oni 24 proc. ogólnej liczby samozatrudnionych cudzoziemców (JDG) zarejestrowanych w Polsce w tym okresie.  

W pierwszej połowie 2023 r. Białorusini otworzyli 4 457 firm. To wzrost o 58% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. 

66% białoruskich firm założonych w Polsce w okresie od stycznia 2022 r. do lipca 2023 r. działa w sektorze informacji i komunikacji.

Pracownicy z różnych krajów są poszukiwani w Polsce

Według statystyk polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrósł napływ pracowników z krajów azjatyckich. Pracownicy z Gruzji, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Indii, Bangladeszu, Korei pracują w sektorach takich jak budownictwo, przemysł, hotelarstwo i gastronomia, firmy sprzątające.

W 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było:

  • Uzbecy — 4 900 os;
  • z Indonezji — 4 500;
  • Azerbejdżanu — 3 300;
  • Kazachstanu — 3 300;
  • Bangladeszu — 3 000;
  • Koreańczycy — 3 000;
  • Nepalczycy — 2 300;
  • Filipińczycy — 2 200.

Na koniec września 2023 r. dużą grupę cudzoziemców w rejestrach stanowili: 

  • Gruzini — 27 000 osób; 
  • Hindusi — 16 000 osób.

Pracownicy z Azji są bardzo potrzebni na polskim rynku pracy, zwłaszcza teraz, gdy wielu Ukraińców wyjechało walczyć na froncie. 

Kraj oferuje dobre warunki pracy dla imigrantów z każdego kraju. Polacy są gościnnym narodem. Zapraszamy!  Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu pracy, skontaktuj się z naszą agencją ASTARTA — znajdziemy dla Ciebie odpowiedni wakat!

Adres
85-011 Bydgoszcz, ul. Śniadeckich 21
Email
office@astarta.pl
Numer sekretariatu
Numer ds. rekrutacji
Dla pracodawcy
Dla kandydata

Skontaktuj się z nami

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania

    Skontaktuj się z nami

    Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania

      Astarta to więcej niż agencja zatrudnienia.

      Rekrutujemy pracowników z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i innych krajów. Poszukujemy pracowników dla firm w Polsce i Unii Europejskiej.

      Działamy w wielu miastach w Polsce. Naszymi partnerami są duże i małe firmy z Polski, Belgii i Niemiec.